Berkem Ertem

Avukat

E-posta berkem@4ertem.com

Phone +90312 419 60 89

Biyografi

Ankara Üniversitesi Hukuk Fakültesinden mezun olmuş, meslek hayatına İstanbul’ da Türkiye’nin önde gelen bir firmasının Fikri Haklar Departmanında başlamıştır. Buradaki görevi esnasında kendisine TÜBİTAK’ın fikri haklar departmanın kuruluş kadrosunda yer alması teklif edilmiş ve 5 yıllık uzun soluklu çalışmalar sonucunda TÜBİTAK  bünyesinde Fikri Mülkiyet alanında çalışan etkin bir yapılanma kurmuştur.

TÜBİTAK’daki görevi çerçevesinde Patent alanında ülkemiz için devrim niteliğinde kabul edilebilecek TÜBİTAK Patent Teşvik Sistemini kurmuştur. Patent desteklerinin verilmesi süreçlerinde yer almış ve sistemin en etkin şekilde çalışır duruma getirilmesini sağlamıştır. TÜBİTAK’daki görevi esnasında Almanya’nın Münih kentinde, Avrupa Patent Ofisi Hukuk Müşavirliği olarak kabul edilebilecek DG 5.2.1 de görevlendirilmiştir. Avrupa Patent Ofisi’nde EPC mevzuatı çerçevesinde çalışmalarını hukuk müşaviri olarak gerçekleştirmiştir.

Fikri Mülkiyet Hukukçuları Derneği kurucu üyeliği, AIPPI Türkiye Kurucu Üyeliği, TPE Danışma Kurulu Üyeliği, TÜBİTAK Patent Teşvik Değerlendirme Juri Üyeliği, 9. Kalkınma Programı Fikri Mülkiyet Hakları İhtisas Komisyonu üyeliği görevlerinde bulunan Berkem Ertem halen 4 ERTEM MARKA PATENT DANIŞMANLIK firmasının kurucusu ve yöneticisi olarak faaliyetlerini sürdürmekte ve ayrıca Ankara Fikri ve Sınai Haklar Hukuk Mahkemelerinde de bilirkişilik yapmaktadır.

Uzmanlıkları

  • Marka
  • Patent
  • Endüstriyel Tasarım
  • Fikri Mülkiyet