Berkem ERTEM

Berkem Ertem

Kurucu Avukat

E-posta berkem@4ertem.com

Phone +90312 419 60 89

Biyografi

Ankara Üniversitesi Hukuk Fakültesinden 2001 yılında mezun olan Berkem ERTEM, meslek hayatına İstanbul’ da Türkiye’nin önde gelen bir ilaç firmasının Fikri Haklar Departmanında başlamış, akabinde TÜBİTAK’ da görevine devam ederek TÜBİTAK Fikri Haklar Departmanın kuruculuğunu yapmış, TÜBİTAK bünyesinde Fikri Mülkiyet alanında çalışan etkin bir yapılanma kurmuştur.

TÜBİTAK Patent Teşvik Sisteminin temellerinin atılması ve patent desteklerinin verilmesi süreçlerinde yer almış, Ülkemizde patent sisteminin en etkin şekilde çalışır duruma getirilmesinde yoğun bir çalışma yürütmüştür. Almanya’nın Münih kentinde, Avrupa Patent Ofisi Hukuk Müşavirliği olarak kabul edilebilecek DG 5.2.1 de çalıştığı dönemde EPC (European Patent Convention) mevzuatı ile ilgili hukuksal konularda danışmanlık yapmıştır.

Fikri Mülkiyet Hukukçuları Derneği kurucu üyeliği, AIPPI Türkiye(Uluslararası Fikri Mülkiyet Hakları Koruma Derneği) Kurucu Üyeliği, Türk Patent ve Marka Kurumu Danışma Kurulu Üyeliği, TÜBİTAK Patent Teşvik Değerlendirme Juri Üyeliği, 9. Kalkınma Programı Fikri Mülkiyet Hakları İhtisas Komisyonu üyeliği görevlerinde bulunan Berkem ERTEM halen 4 ERTEM MARKA PATENT DANIŞMANLIK firmasının kurucusu ve yöneticisi olarak patent ve marka vekilliği, avukatlık ve ayrıca Ankara Fikri ve Sınai Haklar Hukuk Mahkemelerinde bilirkişilik faaliyetlerini sürdürmektedir.

Uzmanlıkları

  • Marka
  • Patent
  • Endüstriyel Tasarım
  • Fikri Mülkiyet